YONGNUO 35mm F2.0

Užívateľská recenzia

Za málo peňazí, málo muziky a užívateľská recenzia je na konci. Určite nie, práve naopak! Za málo peňazí celkom slušná muzika!!! Je tu ale zopár “ale”, k tým sa ešte dostanem. Ako to celé začalo? Prečo som si kúpil tento objektív na test? Veľmi jednoducho, náhodou som na internete zahliadol tento objektív a zvedavosť vyhrala. Najskôr mal výrobca v ponuke len verziu pre Canon neskôr pribudla aj táto verzia s bajonetom Nikon. Verzia pre Canon nie je zhodná s verziou pre Nikon, okrem bajonetu majú odlišné aj vonkajšie spracovanie a dizajn,čo sa týka optickej sústavy, to žiaľ neviem posúdiť. V čine sa veľmi nenamáhajú ani dizajnom. Jednoducho si  „požičali“ rovno celý dizajn u jedného a aj u druhého výrobcu. Pôvodne som chcel urobiť porovnanie s Nikkorom 35mm 1.8 DX a ten som žiaľ nemal, tak som to „číňanovi“ riadne sťažil a zobral som na porovnanie rovno dve profi sklá. Prvým je objektív Nikkor 50mm 1.4 G, ten hlavne pre veľmi veľkú podobnosť v dizajne a Sigmu 35mm 1.4 ART, ten pre rovnaký uhol záberu. Teraz poteším majiteľov FF, tento objektív bude mať na vašom tele 35mm a to pri veľmi slušnej svetelnosti F2.0! Majitelia APS-C zrkadloviek získajú kúpou ohnisko cca 50mm.

V balení nájdete len prednú a zadnú krytku, žiaľ chýba slnečná clona, ktorú určite odporúčam dopasovať. Úplne presne pasuje tá, ktorú mám na Nikkore 50mm 1.4G. Nakoľko táto clona je určená pre 50mm ohnisko, tak v hľadáčiku a na fotkách sa to prejavuje v rohoch,ale len minimálne. Ak ju použijete v kombinácii Youngnuo + APS-C Nikon nebude žiaden problém.

Za málo peňazí celkom slušná muzika!!!

Objektív je veľmi ľahký, prirovnal by som bez váženia jeho váhu k Nikkoru 50mm 1.8G (185g) Youngnuo (184g), čo aj potvrzujú údaje výrobcov. Veľkosťou tiež, a asi aj zvyškom, povedal by som bez presného merania, že je to kópia Nikkoru 50mm 1.8G, až na zopár detailov. Použité materiály vyzerajú dobre, bajonet je kovový, ale až čas ukáže, koľko jednotlivé časti vydržia. Tu je podľa mňa najviac otáznikov, pokiaľ ale hľadáte v tejto cene niečo podobné, tak nemáte momentálne veľmi na výber, hlavne majitelia FF tiel. Majiteľom APS-C tiel by som predsa len odporúčal si priplatiť a kúpiť overený Nikon AF-S 35/1,8G (ten som vlastnil niekoľko rokov).

Prejdime  však k tomu, čo vás asi bude najviac bude  zaujímať – tak ako mňa! Optické vlastnosti hlavne na „plnú dieru“ a rýchlosť AF na druhom mieste. Poďme sa najprv pozrieť na AF. Zabudovaný motorček jedným slovom nepekne „vrčí“  a ide dosť pomaly a je hlučný. Dráha preostrenia z nekonečna na 0,25m je ale krátka, preto je v praxi ostrenie a jeho rýchlosť  na bežné fotenie dostačujúca. Samozrejme Nikkor a Sigma sú na tom lepšie, ale rozdiel nie je priepastný. Jedným slovom AF je použiteľný, keď viete čo od neho môžete očakávať !!!

Optické vlastnosti sú podľa mňa výborné, nezabudnime s čím som ho porovnával. V nerovnom boji si tento objektív viedol viac než dobre, pomer cena výkon je výborný. Veľmi sa nebudem rozpisovať o ostrosti, vinetácii, chromatickej aberácii, bokehu a pod. Objektív som podrobil testu v uliciach Mníchova a výsledné fotografie v plnom rozlíšení s exifom nájdete v závere testu.
Zhrnul by som to nasledovne: ostrosť na F2.0 je veľmi slušná, priclonenie na F2.2 určite pomôže a táto clona by mohla byť nastavená stále, ak chcete pracovať s hľbkou ostrosti. Na F2.8-3.5 je ostrosť výborná, čo som tiež nečakal. Vinetácia a chromatická aberácia sa výrazne znižujú pri clone F2.8,  v protisvetle je výkon dostačujúci. Charakter bokehu je oproti Sigme a Nikkoru iný (osobne sa mi páči) aj tým, že Youngnuo má len 7 lamiel clony a Nikkor so Sigmou 9!

Optické vlastnosti sú podľa mňa výborné, nezabudnime s čím som ho porovnával.

Na záver by som rád uviedol, pre koho je podľa môjho názoru objektív určený. V prvom rade pre majiteľov fotoaparátov značky Nikon FF modelov, krorí používajú zoomy a chcú vyskúšať veľmi zaujímave, hádam najuniverzálnejšie  ohnisko a chcú viac pracovať s hĺbkou ostrosti. Pre majiteľov APS-C tiel, ktorí hľadajú lacnejšiu alternatívu k objektívu Nikon AF-S 35/1,8G a sú ochotní podstúpiť určité riziká kúpou tohto skla (komplikovaná reklamácia, otázna trvácnosť spracovania tela objektívu a fungovanie AF motorčeka).

Autor: Marek Suchý
Foto: Marek Suchý