Sony A6000 vs. Fujifilm X100

Užívateľská recenzia

Ako spokojnému majiteľovi retro krásavca Fujifilm X100 mi nedalo porovnať tieto dva fotoaparáty z rodiny CSC bezzrkadloviek so snímačom APS-C, keď sa takáto príležitosť naskytla. O X100 som nedávno písal v mojom blogu –  Fujifilm X100.

Poďme sa teda pozrieť na A6000 bližšie. Nakoľko je to CSC fotoaparát, tak sa od neho väčšinou očakáva, že bude podstatne menší ako bežná digitálna zrkadlovka, a aj ľahší. Presne tento koncept bezzrkadloviek s APS-C snímačom to spĺňa. Sony padne akurát do ruky, aj keď malíček si na gripe už miesto nenájde (pre ženskú ruku akurát), úchop je však pevný aj vďaka vystúpenému pogumovanému gripu, čo veľmi oceňujem.  Kruhové voliče a ich chod je bez výhrad. Tlačidlá sú dostatočné veľké aj keď mi osobne nesedelo ich rozmiestnenie, ale je to viac záležitosť zvyku. Veľmi sa mi páči, že prístroj má aj elektronický hľadáčik, čo so sebou prináša niekoľko výhod. Cez hľadáčik sa inak komponuje, na ostrom slnku vidíte čo fotografujete atď. Jeho rozlíšenie je subjektívne porovnateľné s X100, veľkosť zobrazenia je cca o 10% u Sony väčšia. Pri vertikálnom pohybe je podstatne plynulejšie zobrazenie u Sony, podotýkam že Sony bolo uvedené na trh v roku 2014 a Fuji v roku 2011 (X100T je vo všetkých smeroch lepším foťákom a aj novším, 2014 rok uvedenia). Dôležité a aj menej dôležité informácie v hľadáčiku zobrazuje prehľadnejšie Sony, tie sú situované na okrajoch.U Fuji je to viac do stredu a osobne ich zobrazenie vypínam. LCD displej je u Sony širokouhlý a výklopný, druhú spomínanú funkciu oceňujem nakoľko som si na to zvykol u Nikonu D750. Menu je prehľadné, graficky príjemne spracované a môžete očakávať rozsiahle možnosti nastavenia. Najpotrebnejšie nastavenia sú vyvedené na tele a tak to má byť. Oba prístroje sú v celku svižné, jemne na vrch má Sony. Určite už čakáte na porovnanie obrazových výstupov a rýchlosti AF. Tak sa poďme na to pozrieť.

Začnem rýchlosťou AF. Tu môžem určiť jednoznačne víťaza. Ten je Sony, AF-S aj AF-C sú rýchlejšie a práca AF je tichšia. AF-C sa aj napriek tomu nedá porovnať s mojim Nikonom D750, prirovnal by som to ku rýchliku v prípade Nikonu, Sony a Fuji len k osobákom. Nakoľko na Nikone D750 používam na 90% AF-C 3D, tak ma to veľmi zaujímalo. AF-S je na tom podstatne lepšie, tam to nie je také priepastné, aspoň na základe mojich skúseností a testov, skôr naopak.

Použitím pevných svetelných objektívov sa dostane fotograf na iný, vyšší level.

Ďalšou kapitolou je obrazový výstup. Rozlíšenie 12 Mpx v prípade kvalitného výstupu je dostačujúce aj pre veľkoformátovú tlač.Osobne mám fotografie veľkosti 90x60cm fotené na snímač s takýmto rozlíšením. A6000 má 24 Mpx, skôr ako limit rozlíšenia, fotograf pocíti limit objektívu. Bez kvalitných svetelných objektívov to podľa mňa nejde a čím  vyššie rozlíšenie snímača je, tým vyššie sú nároky na optiku. Fujifilm X100 má pevný zabudovaný objektív tipu pancake, ktorého svetelnosť je F2.0 čo vysoko oceňujem, tak ako aj ohnisko 23mm (ekv. kinofilmu 35mm). Práve tu je zásadný rozdiel oboch fotoaparátov. Porovnávať pevný svetelný objektív na strane Fuji a setový, elektronicky ovládaný stabilizovaný zoom 16-50 OSS o nie veľmi slávnej, ale zato bežnej svetelnosti 3,5-5,6 je veľmi náročné, skoro nemožné. Pre nadšenca amatéra má Sony úplne dostačujúci univerzálny objektív, pokročilý amatér alebo dokonca profesionál určite siahne po pevnom skle, nezáleží pritom na značke fotoaparátu. Cez redukcie je možnosť použiť podstatne širšiu paletu skiel, X100 séria ponúka širokouhlú a tele predsádku bez zmeny svetelnosti nakoľko neponúka možnosť výmeny objektívu. Sám som si požičal redukciu a k nej dva objektívy pre Sony, ako inak, svetelné pevné sklá: 35mm 1.8 a 50mm 1.4. Použitím pevných svetelných objektívov sa dostane fotograf na iný, vyšší level. Tu u mňa osobne začína fotografovanie, práca s hĺbkou ostrosti, kompozíciou, keď zoomovať musíte nohami a nie krútením prstenca a o to horšie,keď je aj to ovládané elektronicky :-( Na konci článku nájdete testovacie fotografie v plnom rozlíšení. Snažil som sa oba prístroje nastaviť rovnako ISO, ohniskovú vzdialenosť a clonu ktorá bola v tomto prípade pri 23mm F4.0, to je svetelnosť Sony objektívu pre dané ohnisko. Záver si urobte sami.

Na záver sa pozrime, ako sa ktorý fotoaparát vysporiadal s vysokým ISO. Na základe skúseností viem, že u X100 nemá veľmi zmysel používať vyššie ISO ako 1600 v núdzi 3200, ISO 6400 je už skoro nepoužiteľné, ale pozor snímač X100T podával na ISO 6400 rovnaký výsledok ako FF Nikon D700, čo som podrobne testoval a bol som milo prekvapený výsledkom. Sony podáva jemne lepší výkon pri vyšších hodnotách ISO. Štruktúra šumu je ale podľa mňa viac podobná kinofilmovému u Fuji. Určite odporúčam fotografovať do formátu RAW (ak to fotoaparát umožňuje), pri použití Adobe LR som dosiahol vždy podstatne lepšívýsledok. U X100 to mám otestované dôkladne aj keď sa celkovo výstup z fotoaparátov Fujifilm považujem za vynikajúci. V prípade A6000 prikladám v galérii aj originálne JPG súbory priamo spracované fotoaparátom.

And thewinneris… nie víťaza ani v tomto teste nieje možné jednoznačne určiť, nakoľko sa nezačínalo na rovnakej štartovacej čiare. Ak by som si mal vybrať z tých dvoch fotoaparátov, bez ohľadu na značku, určite by som uprednostnil koncept s pevným objektívom.Pre väčšinu užívateľov môže byť zabudovaný objektív s pevným ohniskom obmedzujúci, pre mňa je to naopak výzva… X100 sa mi osobne veľmi páči (retro štýl), len samotný pocit, keď mám Fujinu v rukách mi robí radosť :-)

Autor: Marek Suchý
Foto: Marek Suchý

Fotosuchy.eu Svadobný fotograf -
Fotosuchy.eu Svadobný fotograf -
Fotosuchy.eu Svadobný fotograf -
Fotosuchy.eu Svadobný fotograf -
Fotosuchy.eu Svadobný fotograf -
Fotosuchy.eu Svadobný fotograf -
Recent Posts