Nikon AF-S 20mm 1.8 ED G vs. Sigma 24mm 1.4 DG HSM ART

Užívateľská recenzia

V úvode tejto užívateľskej recenzie chcem upozorniť na to, že sa nejedná o technické porovnanie oboch objektívov na základe presných meraní, ale o subjektívne hodnotenie oboch objektívov v bežných podmienkach (v rovnakom čase) a na identických telách (Nikon D750). Ďalšia veľmi dôležitá skutočnosť je, že objektívy nemajú rovnaké  ohnisko (rozdiel je 4mm) a ani rovnakú svetelnosť (1.8 vs 1.4). Tieto rozdiely robia toto porovnanie možno ešte zaujímavejším :-)

Úplne prvá vec, ktorá zaujme je značný rozdiel vo váhe. Nikon je podstatne ľahší, čo osobne považujem za veľkú výhodu, hlavne pri celodennom fotografovaní, ako je napríklad svadba. S tým priamo súvisia použité materiály. Nikon je z veľkej časti plastový, naopak Sigma je prevažne kovová. Priemer filtra je zhodný 77mm a ku spracovaniu oboch objektívov nemám výhrady. Sigma pôsobí viac prémiovo a Nikon skôr nenápadne a viac plastovo. V balení Sigmy je pevné puzdro a Nikon má vrecko, myslím že aj Nikon by si zaslúžil puzdro :-)

Prejdime ale ku najpodstatnejšej časti recenzie a to obrazovej kvalite oboch objektívov. Nakoľko som ich neporovnával v laboratórnych podmienkach, tak výsledky sú len moje subjektívne závery, na základe porovnaní obrazových výstupov, ktoré som sa snažil robiť v rovnakých podmienkach. Vlastním dve telá Nikon D750 tak som jednotlivé zábery realizoval skoro v rovnakom čase za rovnakých svetelných podmienok v rámci možností som použil statív a úplne rovnaké nastavenia okrem clony 1.4. Finálny verdikt je veľmi ťažké napísať. Úlohou tohto článku nebolo to, aby som napísal, že tento objektív je lepší. Nie je to možné z viacerých dôvodov.

Kúpou jedného alebo druhého objektívu získa fotograf skvelý prémiový objektív.

Nikon je jednoznačne ostrejší v rohoch pri clonách 1.8, 2.0, 2.8, ktoré som prioritne testoval. Má na tom podiel aj širšie ohnisko. V strednej časti záberu je to veľmi vyrovnané,  kúsok na vrch má Nikon ak do úvahy zoberieme aj to, že Sigma je na 1.8 už priclonená a Nikon je na plnej diere. Optická sústava tu hrá úlohu a na výborných výsledkoch Nikonu sa určite podieľa aj použitie Nano člena. Sigma má vynikajúcu ostrosť už na clone 1.4, pri presnom zaostrení je objekt ako vsadený do rozostrenej  fotografie ( pozadia ) Práca s hĺbkou ostrosti je u Sigmy výborná, oba objektívy majú príjemný bohek. Tým, že Nikon je širší pri zaostrení na rovnakú ohniskovú vzdialenosť,  pri rovnakej clone od 1.8, je hĺbka ostrosti u neho väčšia a je to vidieť na prvý pohľad. O vinetácii sa nebudem veľmi rozpisovať, oba objektívy ňou trpia hlavne pri otvorenej clone, čo je úplne bežné a je to ľahko korigovateľné – napr. v Lightroome. Aberácia je subjektívne veľmi podobná. Výrazný rozdiel je pri priclonení F16 vo vykreslení slnka v protisvetle, tu má Nikon riadne navrch. V galérií testovacích záberov a výrezov si každý môže urobiť svoj názor. Zábery boli fotené do RAW a následne v LR exportované do JPG pri identických úpravách. Žiaľ nemal som možnosť robiť porovnania aj v ďalších situáciách a svetelných podmienkach. Ale už aj tieto porovnania môžu byť prínosom pri rozhodovaní o kúpe.

Na záver spomeniem ešte rýchlosť ostrenia. Pri nízkom osvetlení, ale aj pri dostatočnom,  je Nikon citeľne rýchlejší, asi z viacerých dôvodov. Ostriaca dráha je na ňom kratšia a zložitejšia, optická sústava (daná svetelnosťou) bude mať u Sigmy tiež podiel na tom, že za Nikonom zaostáva. Tento rozdiel bude citeľný hlavne pri reportážnej fotografii, kde bude ešte dôležitá presnosť zaostrenia, hlavne v pri slabom osvetlení. Počas krátkeho testu som nemal možnosť túto vlastnosť detailnejšie otestovať.

Kúpou jedného alebo druhého objektívu (cena je veľmi podobná) získa majiteľ výborný prémiový objektív a v prípade Sigmy ešte ako bonus vynikajúcu svetelnosť 1.4, ktorá je aj použiteľná a to je podľa môjho názoru veľmi dôležité a často aj rozhodujúce. Bez ohľadu na výrobcu by som ohnisko 20mm odporučil viac na fotografovanie krajiny, architektúry a interiérov. Ohnisko 24mm je možno o kúsok vhodnejšie na fotografovanie ľudí (nie portrétov, skôr celých postáv)

Autor: Marek Suchý
Foto: Marek Suchý

Fotosuchy.eu Svadobný fotograf -
Fotosuchy.eu Svadobný fotograf -
Recommended Posts