Fujifilm X100

Užívateľská recenzia

Nakoľko o tomto skvelom fotoaparáte bolo napísaných veľa recenzii a článkov, nebudem rozoberať jeho technické parametre. Môj príspevok bude skôr zhrnutím mojich osobných skúsenosti a postrehov.

Dlhý čas som hľadal prístroj, ktorý budem môcť nosiť stále so sebou bez toho, aby ma jeho nosenie zaťažovalo. Aby som nemusel riešiť jeho váhu, veľkosť, aký objektív si zoberiem so sebou a podobne. Jednoducho zobrať fotoaparát vždy do rúk, keď sa naskytne zaujímavý moment. Po niekoľkoročnom používaní profesionálnej techniky značky Nikon (tú používam stále) som mal vysoké nároky, hlavne na obrazový výstup a optiku. Fotoaparát som nechcel používať na komerčné zákazky, ale na bežné hobby fotenie pre seba. Hlavne fotenie mojich detí a všetkého, čo ma v danej chvíli zaujme.

Počas môjho hľadania mi neraz padol zrak na Fujifilm X100 a musím povedať, že sa mi jednoducho od prvého momentu veľmi páčil, dokonca viac ako čokoľvek iné. Elegantné retro prevedenie využívajúce vymoženosti digitálnej technológie. Skvelý obrazový výstup, ideálna veľkosť, svetelný objektív a jeho reportážne ohnisko robia z X100ky jedinečný fotoaparát, ktorý však nie je určený pre masy. Veľa ľudom bude asi chýbať možnosť zoomovania – ja to naopak beriem ako veľkú výhodu. Núti fotografa viac premýšľať nad komponovaním záberu, keď jediný spôsob zmeny kompozície vzniká presunutím sa na iné miesto.

Musím sa priznať, že pred kúpou som sa obával jednej pre mňa zásadnej veci – rýchlosti zaostrovania AF. X100 nebol nikdy super-rýchly fotoaparát… Aktualizáciou firmware sa tento problém sčasti vyriešil (čo veľmi pochvaľujem) a najnovší model X100T je na tom vo všetkých smeroch ešte o čosi lepšie. Po prvých stovkách záberov som si uvedomil, že táto nevýhoda je pre mňa v podstate výhodou a začal som fotiť inak. Potreboval som pri fotografovaní spomaliť, opäť sa vrátiť do mojich fotografických začiatkov, keď som fotil ešte na film. Po každom zábere som musel natiahnuť fotoaparát, aby som mohol urobiť ďalší záber, čo je dnes už skoro zabudnutý pocit. Oproti  kinofilmovému manuálnemu fotoaparátu (mal som Praktiku MTL5, na batériu bol len expozimeter) je aj X100 rýchlik s možnosťami, o ktorých sa mi v tom čase ani nesnívalo. S X100 si jednoducho užívam fotenie – sústredím sa hlavne na moment a kompozíciu, nie na techniku :-)

Na záver prikladám zoznam kladov, záporov a galériu ukážkových záberov.

+ retro nenápadný vzhľad
+ veľkosť a váha
+ pevný svetelný objektív s univerzálnym ohniskom
+ nehlučná uzávierka
+ hybridný hľadáčik OVF/EVF
+ vstavaný ND filter

– slabšia výdrž batérie
– výrazné spomalenie AF pri slabom osvetlení
– malé tlačidlo OK

Autor: Marek Suchý

Recent Posts